Zrenovovat potah židle je snadné, stačí vám k tomu molitan na míru a potahová látka

Poškozené čalounění u zachovalého staršího nábytku je možné poměrně snadno zrenovovat svépomocí i bez znalosti základních čalounických principů. Nakonec vás tato činnost může bavit a proč ji nevyužít třeba v budoucnu k zajímavému řemeslu. Čalounické živnosti jsou volné, není tedy třeba výuční list a postačí vám pouze rekvalifikační kurs. Navíc je o čalounické práce poměrně značný zájem a těchto profesí je v republice nedostatek.
barokní židle.png
Opravy menších kusů nábytku, jako jsou židle, štokrlata, stoličky lze realizovat i potahovým materiálem, který není přímo k potahům určen, zvládnete to někdy i se starou džínovou sukní, s kusem juty, nebo s manšestrem. Jestliže se vám podaří nápaditě sladit sedák k barvě dřeva a k ostatnímu nábytku, může být džínovina či manšestr zajímavým a originálním zpestřením.
Co se týče nářadí, vystačíte s technickým odlamovacím nožem, s nůžkami, s krejčovským nebo svinovacím metrem, pravítkem či úhelníkem, kladívkem a sponkovačkou.
pink židle.jpg

Dvakrát měř, jednou řež

Prvním krokem je příprava potahového materiálu. Musí být ustřižen tak, aby pokrýval dostatečnou rezervu i tehdy, kdy látka přečnívá přes okraje. Ideální je v tomto případě vytvořit z papírového kartonu šablonu, která přesně vystihne tvar sedáku a jeho velikost. Pamatujte raději na větší přesah, zvláště u komplikovaných záhybů, pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“ se tu uplatní dvojnásob.
Určitou rezervu si vytvořte i u výplně, tedy molitanové pěny. Přes okraje dosedové plochy musí přečnívat jak část potahu, tak i výplně. Molitany na míruzakoupíte např. ve specializovaném e-shopu, a to v různých velikostech i tloušťkách, a pochopitelně i v rozdílné hustotě a tuhosti.

Čalounické hřebíčky nahradí sponkovačka

Látka i s výplní se pak opatrně přichytí na několika místech špendlíky, čímž se zajistí proti pohybu. Následně se materiál ze spodní části sedáku připevňuje buď čalounickými hřebíčky, nebo sponkami ze sponkovačky. U zaoblených tvarů látku vespodu sedáku překládáme přes sebe do pravidelných záhybů, jejichž odstup je přibližně 3 – 5 cm. U aplikace sponek a hřebíčků začínáme vždy na protilehlých místech kvůli napínání potahu. Napnutí nesmí být necitlivé, aby nedošlo k roztržení potahu nebo k jeho deformaci. Příliš velké napnutí také vede u pravidelných vzorů k jejich roztažení, což nevypadá profesionálně a zkazí to celkový dojem z hotového výrobku. Na závěr se látka potahu za sponkami nebo hřebíčky odstřihne tak, aby je přečnívala o necelé 2 cm.