Nedostatek financí „vyřeší“ kontokorent

Peníze potřebuje k životu každý člověk na zemi. Je pravda, že někteří žijí i bez nich, ale ten život nestojí za nic. Možná by tito lidé ocenili jednu službu, která je velice využívána a v zásadě by jim měla pomoci s nedostatkem peněz. Jenže nic není zadarmo a všechno má svoje podmínky.
modrý znak dolaru.png
Služba se jmenuje kontokorent. Oficiální název je kontokorentní úvěr, z čehož už je jasné, že ty peníze jsou Vám půjčeny.
Kontokorent je poskytován bankovními domy a může být sjednán jako součást běžného účtu. V praxi to znamená, že můžete čerpat peníze ze svého účtu i v případě, kdy na něm nemáte dostatek peněz, či-li jdete do minusu.
zadlužený chlap.png
Každá banka má odlišné podmínky sjednání a limity poskytování. Například u Air bank za každých 1 000 Kč, kterými klesnete do minusu, zaplatíte 0,52 Kč za den. Liší se také úrokové sazby. Oproti normálním půjčkám jsou docela vysoké, tím pádem není kontokorent nic levného. Může se také stát, že ho Vám bude banka úročit měsíčně, takže při půjčce delší než měsíc zaplatíte i úroky z úroků. Jen pro představu: Česká spořitelna má limit 1 000 – 100 000 Kč a roční úrok 18,9 %. Pokud bych si měla vybrat jeden z kontokorentů, které nabízí naše banky, nejspíš bych zvolila (kromě svojí banky Air bank) mBank. Jejich limit je 5 – 300 000 a roční úrok začíná na 12,9 %.
Jistě je výhodou to, že peníze máte neustále k dispozici, nemusíte o ně pokaždé žádat, vypisovat stohy papírů. Jenže jsou tu také nějaké nevýhody.
Pomocí této služby se dají řešit pouze krátkodobé situace, protože banka po Vás bude chtít peníze vrátit zpět, většinou do roka. To znamená, že se musíte jeden den v tom roce dostat do plusu a peníze si nepůjčit. Pokud to nesplníte, můžete mít kvůli pár tisícům korun velké problémy například s exekucemi.
propiska v ruce muže.jpg
Další nevýhodou je limit. Nelze ho přečerpat, nemůžete si tak půjčit víc, i kdybyste to zrovna velmi potřebovali.
Poslední nevýhodu jsou vysoké úroky, o kterých jsem psala výše.
Navíc je to, podle mě, velké lákadlo pro lidi, kteří rádi nakupují, lidově řečeno neudrží korunu. Po čase najednou zjistí, že už jsou vlastně úplně na dně.
V souvislosti právě s nevýhodami kontokorentu jsem narazila na příběh z minulého roku jedné paní podnikatelky, která se dostala do tzv. začarovaného kruhu. Vyčerpala svůj limit a nedařilo se jí ho dorovnat. Pokaždé, když se blížil datum splacení, musela si půjčit od dětí, poté peníze zase vybrala, aby je dětem vrátila. Myslím, že ani není jediná, komu se toto stalo, člověk do toho spadne, ani neví jak.
Neříkám, že to není dobrá věc, ale tak jako u ostatních věcí v životě platí pravidlo: „Všeho s mírou.“